Bal Żeglarza 2007
27 stycznia 2007 po raz 33 odbył się doroczny Bal Żeglarza organizowany przez WKŻ PASAT. W tym roku żeglarze z naszego regionu bawili się hucznie w restauracji studenckiej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego.
27 stycznia 2007 po raz 33 odbył się doroczny Bal Żeglarza organizowany przez WKŻ PASAT. W tym roku żeglarze z naszego regionu bawili się hucznie w restauracji studenckiej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego.
W dniu 08.01.2009r. w Klubie POW Bydgoszczy odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Członków Wojskowego Klubu Żeglarskiego „Pasat”. Zebranie miało na celu podsumowanie działalności KLubu w mijającej kadencji, określenie dalszych kierunków działalności i wybór nowych Władz Klubu na kadencję 2009 – 2012. W zebraniu wzięło udział 44 uprawnionych do głosowania członków WKŻ Pasat.
Przewodniczącym walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego wybrano na wniosek Komandora WKŻ Pasat Andrzeja Krupskiego Prezesa Oddziału PTTK przy Klubie POW Edwarda Kozanowskiego. Przewodniczący uroczyście powitał przybyłych członków Klubu otwierając zebranie i po zatwierdzeniu spraw regulaminowych poprosił Komandora Andrzeja Krupskiego o przedstawienie podsumowania działalności Klubu.
Komandor WKŻ Pasat wręczył wyróżnienia i nagrody członkom klubu. Osoby wyróżnione to:
– Ireneusz Walkowiak (za udział w organizacji konkursu plastycznego)
– Bogusław i Jolanta Śmiegiel (za prace na rzecz klubu)
– Mariusz Sulewski oraz Marcin Łażewski (za prowadzenie strony internetowej WKŻ „Pasat”)
Komandor ogłosił, że w poczet klubu Uchwałą Zarządu przyjęto Kol. Damiana Skałeckiego oraz przekazał legitymacje PTTK członkom klubu: Mieczysławowi Bartnikowi, Adriannie Czajkowskiej, Darii Dorożyńskiej, Bogusławowi Śmiegielowi, Grzegorzowi Ciesielskiemu i Piotrowi Żmudzińskiemu.
Następnie Komandor przeszedł do punktu Sprawozdania z działalności WKŻ „Pasat” w latach 2005-2008, w którym przedstawił zrealizowane zadania. W zakresie infrastruktury zrealizowano wiele prac, z których najważniejsze to:
– naprawa pomostu metalowego w Pieczyskach
– założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w Bdyujściu i wyposażenie sanitariatów, – zainstalowanie oświetlenia na nabrzeżu w Brdyujściu, – zmodernizowanie pomieszczenia w hangarze, wstawienie drzwi balkonowych, 3 okien w świetlicy, 1 w biurze i 2 do innych pomieszczeń,
– zakupienie jachtu typu Nash 20,
– zakupienie 7 kpl żagli,
– likwidacja 3 Starów, przetransportowanie świetlicy z ulicy Witebskiej do Pieczysk
– instalacja 4 słupów oświetleniowych w Pieczyskach,
– instalacja monitoringu na przystani w Pieczyskach,
– całkowite ogrodzenie terenu w Pieczyskach,
– wycinka drzew na ul. Witebskiej.
W zakresie działalności szkoleniowej wyszkolono ok. 350 osób na kursach i obozach żeglarskich. Jakość szkoleń prowadzonych przez Pasat jest wysoko oceniana przez władze Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Organizacja szkoleń i obozów to zasługa przede wszystkim: Krzysztofa Laskowskiego, Janusza Cichańskiego i Mariusza Sulewskiego.
W stały kalendarz imprez klubu wpisano corocznie organizowane regaty i zawody żeglarskie, które wspierały osoby: Agnieszka Przepierska, Renata Laskowska, Irena Biernacka, Edward Kozanowski i inni a także rejsy, niejednokrotnie nagłaśniane przez media. Nagrody i puchary fundowane były głównie przez Wojewodę. Tradycyjnie też corocznie organizowany jest Bal Żeglarza.
Członkowie i sympatycy klubu mogli spotykać się co niedzielę „przy kawie” na przystani w Brdyujściu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również strona internetowa WKŻ „Pasat”, na której odnotowano 134 tys. odwiedzin.
Na koniec Komandor złożył serdeczne podziękowania Bosmanowi Piotrowi Lawerowi w uznaniu jego zasług na rzecz klubu i za wytężoną pracę.
W dalszej części zebrania Przewodniczący udzielił głosu Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Andrzejowi Strzyżowskiemu, który przedstawił sprawozdanie finansowe za 2008 rok oraz pozytywnie ocenił całokształt działalności Klubu w mijającej kadencji.Przedstawił także zauważone niedociągnięcia, których usunięcie przedstawił jako wniosek do uchwały programowej na najbliższe 4 lata. Komisja nie stwierdziła działań marnotrawnych. Przewodniczący podziękował Zarządowi za działalność, a wystąpienie zakończył wnioskiem o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Walne Zebranie Członków WKŻ Pasat w głosowaniu jawnym udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi Klubu.
W dalszej części zebrania głos zabrała Przewodnicząca Komisji Wyborczej Adrianna Czajkowska przedstawiła zasady wyborów: – do Zarządu Klubu – 7 osób – do Komisji Rewizyjnej – 3 osoby – na Delegatów na Walny Zjazd O/PTTK przy Klubie POW 7 osób – na Sejmik Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – 2 osoby.
Rozpoczęto przyjmowanie kandydatur
W tym miejscu Przewodniczący zebrania zwrócił się do zgromadzonych o rozpoczęcie dyskusji i zgłaszanie wniosków dotyczących przyszłych zamierzeń Klubu.
Zwrócono uwagę na fakt, że na 70 członków, niewielka ilość z nich rzeczywiście się udziela na rzecz Klubu. Jako wniosek zgłoszono konieczność egzekwowania dodatkowych opłat od członków Klubu nie wywiązujących się z obowiązku pracy na rzecz WKŻ Pasat.
W dalszej części dyskusji głos zabrał Prezes Oddziału PTTK Edward Kozanowski, zwracając uwagę na fakt, że WKŻ „Pasat” jest jedynym klubem PTTK w woj. kujawsko-pomorskim mającym swój sprzęt klubowy i poszerzającym stale swoją bazę oraz kadrę np. w kursach na instruktorów ISSA (przeszkolono 7 osób), kursach na instruktorów rekreacji ruchowej (przeszkolono 8 osób). Położył szczególny nacisk na szkolenia młodych członków, którzy kiedyś przejmą obowiązki oraz złożył podziękowania Bosmanowi za wykonaną pracę i Mariuszowi Sulewskiemu za prowadzenie strony internetowej WKŻ „Pasat”. Złożył również wniosek aby w Uchwale znalazły się następujące kwestie: – próba przejęcia 5 jachtów ze zlikwidowanego warszawskiego klubu żeglarskiego (4 Oriony i Omega), – próba dotarcia do młodzieży i szkolenie „następców” – propozycje realizacji zadań w nowej kadencji: pływający pomost na ulicy Witebskiej, założenie kładki pomiędzy pomostami w Pieczyskach, – kontynuacja rejsów, które stały się ikoną klubu.
Wśród innych ważniejszych wniosków należy wymienić:
– naprawę ostatniego odcinka drogi wjazdowej na przystań w Pieczyskach,
– wniosek dla przyszłego Zarządu o przedstawienie Planu finansowego na 2009 rok
– o zakup sprzętu, który jest niezbędny dla ratownictwa klubowego
– o powiększenie Mariny w Pieczyskach
– zakup rzutnika multimedialnego do celów szkoleniowych
– zakup silnika do łodzi ratowniczej
– wypracowanie nowej formy współpracy z YKMW Kotwica
Wszystkie wnioski zostały uwzględnone w Uchwale programowej, którą odczytał Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków Wiesław Fiutowski.
Uchwałę ze wszystkimi poprawkami jednogłośnie przyjęto w głosowaniu jawnym.
Następnie przedstawiono kandydatów do Władz Klubu i na delegatów na Zjazd Oddziału PTTK i KPOZŻ. Uczestnicy zebrania w głosowaniu tajnym dokonali wyboru nowych władz i reprezentantów.
Po podliczeniu głosów Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Janusz Karolewski przedstawił wyniki wyborów:
Do Zarządu WKŻ Pasat weszli:
M. Sulewski 37 głosów
A. Przepierska 35 głosów
A. Krupski 35 głosów
K. Laskowski 35 głosów
Z. Skorupski 35 głosów
T. Mrozek 31 głosów
J. Cichański 21 głosów (31 w drugiej turze)
do Komisji Rewizyjnej weszli:
G. Ciesielski 40 głosów
W. Fiutowski 36 głosów
M. Bartnik 28 głosów (w drugiej turze)
Delegatami na Zjazd Oddziału zostali:
E. Kozanowski 29 głosów
A. Krupski 27 głosówZ. Skorupski 27 głosów
K. Laskowski 26 głosów
M. Sulewski 21 głosów
W. Fiutowski 15 głosów
Delegatami na Sejmik KPOZŻ zostali:
Edward Kozanowski
Andrzej Krupski
Nowo wybrany Zarząd udał się na pierwsze zebranie pod przewodnictwem Prezesa Oddziału PTTK. Nastąpiło ukonstytuowanie wybranego Zarządu Klubu. W tajnym głosowaniu Prezesem WKŻ Pasat wybrany został Andrzej Krupski.
Po krótkiej naradzie ustalono ostateczny skład Zarządu WKŻ „Pasat” na nową kadencję:
Andrzej Krupski – Prezes – Komandor
Zdzisław Skorupski – V-ce prezes ds. technicznych
Krzysztof Laskowski – V-ce prezes ds. szkolenia
Mariusz Sulewski – Sekretarz
Tadeusz Mrozek – Skarbnik
Agnieszka Przepierska – Członek Zarządu ds. sportu i rekreacji
Janusz Cichański – Członek Zarządu ds. finansowych
Nowo wybrany Komandor podziękował wszystkim przybyłym Członkom Klubu za udział w Zebraniu.
W dniu 4 lutego 2012 roku 160 osób bawiło się na 38 Balu Żeglarza zorganizowanym jak co roku przez WKŻ Pasat Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Tym razem bawiliśmy się w pięknie odrestaurowanej Restauracji Telimena przy ulicy Gajowej.
Bal prowadzili Agnieszka Przepierska i Krzysztof Filasiński (jako wodzirej balu) przy dużym zaangażowaniu Doroty Krupskiej. Do tańca grał zespół Bronx. Honorowymi gośćmi na balu byli bohaterowie rejsu Solanusem w osobach: kapitana Bronisława Radlińskiego, I Oficera Romana Nowaka oraz Włodzimierza Palmowskiego – jednego z członków załogi którzy opłynęli postrach żeglarzy – Przylądek Horn. Załoga Solanusa została uhonorowana przez organizatorów balu unikatowymi kotwiczkami wykonanymi przez Ryszarda Grzegorzewskiego.
Bal Należy zaliczyć do bardzo udanych. Bawili się żeglarze z następujących klubów: BKŻ, KŻ Szkwał, KŻ Szuwarek ze Szczecina, WKŻ Pasat oraz liczna grupa żeglarzy niezrzeszonych.Na balu nie zabrakło również żeglarzy reprezentujących inne miasta i regiony: Gdańsk, Wrocław, Poznań, Warszawa, Toruń, Włocławek. Najliczniejszą załogę zgromadził kapitan Tomasz Romaniuk, następnie Klub PTTK Wędrowiec z grupą Morsów. Uczestnicy balu w wyśmienitych nastrojach bawili się do białego rana, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Z żeglarskim pozdrowieniem do zobaczenia za rok na 39 Balu Żeglarza.
Choć oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego odbędzie się dopiero 1 maja, to już 16 kwietnia na przystani odbywały się efektowne „loty żeglarskie” i prace porządkowe.
Jachty WKŻ Pasat oraz inne jachty zimujące na terenie portu przy pomocy dźwigu wzniosły się w powietrze aby ostatecznie znaleźć się na wodzie. Niski stan wody w Zalewie Koronowskim spowodował że „loty” były wyjątkowo długie i co ważne załogowe. Poniżej krótka fotorelacja uwieczniona przez dyżurnego kontrolera lotów kol. Tadeusza Mrozka. Dzielnym „lotnikom” i obsłudze naziemnej przygotowującej jachty i przystań do nowego sezonu dziękujemy.
W dniach 10 – 11 września 2022 roku w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim rozegrano XXII już edycję Regat Pamięci poświęconych pamięci znanych bydgoskich żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Głównym organizatorem regat w tym roku był Oddział Żeglarski PTTK „Pasat”. Współorganizatorami były Bydgoski Klub Żeglarski oraz Klub Żeglarski Wind Koronowo. Patronat nad regatami objął prezes ENEA Nowa Energia Krzysztof Czaban, który ufundował puchary w Wyścigu o Błękitną wstęgę Zalewu Koronowskiego oraz upominki rzeczowe dla zdobywców miejsc 1-3 w poszczególnych klasach. Puchary ufundowały także wszyscy współorganizatorzy.
Do regat zgłosiły się 34 jachty (87 uczestników) w klasach: T-1, T-2, T-3, Omega, Finn i Wolna.
10 września przywitał nas wyjątkowo nieżeglarską pogodą – brakiem wiatru, ale za to z deszczem. Po uroczystym rozpoczęciu, podczas którego odczytano listę ponad 60 nazwisk działaczy żeglarskich, którzy odeszli na wieczną wachtę; komandorzy klubów i zaproszeni goście udali się na Rejs Pamięci statkiem NIVA, podczas którego tradycyjnie rzucono na wodę wieniec. Niestety brak wiatru spowodował, że uczestnicy regat czekali na brzegu. Po godzinie 13.00 sędzia główny Patryk Romanowski zadecydował o starcie. Przy słabym wietrze udało się rozegrać tylko jeden wyścig.
W sobotni wieczór uczestnicy regat spotkali na żeglarskiej biesiadzie przy szantach granych przez zespół Własny Port.
11 września pogoda zdecydowanie się poprawiła i wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Koronowskiego i Puchar Prezesa ENEA Nowa Energia odbył się bez przeszkód. Trasa wyścigu rozstawiona została pomiędzy Pieczyskami a Wielonkiem. W międzyczasie zawodnicy klasy Finn rozegrali 4 krótkie wyścigi, które zaliczone zostały do klasyfikacji dla klasy Finn.
W wyścigu o Błękitną Wstęgę sklasyfikowano 17 jachtów:
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Adam Niedźwiedzki | BKŻ Bydgoszcz | GAWRA |
2 | Mariusz Chyła | WIND | NUCHA 2 |
3 | Bartłomiej Pomianowski | Niezrzeszony | AYER5 |
4 | Szymon Biały | WIND | Paskuda |
5 | Mirosław Rygielski | PASAT | 0 REM III |
6 | Marek Bonk | WIND | Marbo |
7 | Marek Marzec | ATOS Sailing Team | TES 678BT |
8 | Bartłomiej Biały | WIND | Oleńka |
9 | Dawid Pierzchalski | ATOS Sailing Team | Fortuna 23 |
10 | Rafał Burzych | Niezrzeszony | Tarantula |
11 | Jacek Szymański | Niezrzeszony | EWI |
12 | Jacek Żelisławski | ATOS Sailing Team | TES 678BT |
13 | Jacek Chomicki | ATOS Sailing Team | TES 678BT |
14 | Maciej Strzała | PASAT | Biała Ostróda |
15 | Agnieszka Kowalska | PASAT | INEZ |
16 | Wojciech Szefler | ATOS Sailing Team | Fortuna 23 |
17 | Wiesław Paterski | Niezrzeszony | Enterprise |
Wyniki w poszczególnych klasach:
klasa: T-1
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Jacek Szymański | Niezrzeszony | EWI |
2 | Wiesław Paterski | Niezrzeszony | Enterprise |
3 | Agnieszka Kowalska | PASAT | INEZ |
4 | Michał Górko | PASAT | BD482 |
klasa : T-2
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Marek Marzec | ATOS Sailing Team | TES 678BT 1 |
2 | Marek Bonk | WIND | Marbo |
3 | Marcin Kuraś | ATOS Sailing Team | Charlie |
4 | Jacek Żelisławski | ATOS Sailing Team | X |
5 | Dawid Pierzchalski | ATOS Sailing Team | II |
6 | Michał Szajówka | ATOS Sailing Team | III |
7 | Wojciech Szefler | ATOS Sailing Team | I |
8 | Jacek Chomicki | ATOS Sailing Team | XII |
klasa : T-3
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Adam Niedźwiedzki | BKŻ Bydgoszcz | GAWRA |
2 | Bartłomiej Pomianowski | Niezrzeszony | AYER5 |
3 | Mariusz Chyła | WIND | NUCHA 2 |
4 | Szymon Biały | WIND | Paskuda |
5 | Mirosław Rygielski | PASAT | REM III |
6 | Bartłomiej Biały | WIND | Oleńka |
7 | Rafał Burzych | Niezrzeszony | Tarantula |
klasa: Omega
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Jacek Laskowski | PASAT | KOGA |
2 | Maciej Strzała | PASAT | Biała Ostróda |
3 | Sebastian Fischer | PASAT | 3 |
klasa: Finn
Miejsce | Sternik | Klub | Nazwa jachtu |
1 | Ryszard Mrozek-Gliszczyński | CHKŻ | 13 |
2 | Sebastian Knasiecki | BKŻ Bydgoszcz | POL-46 |
3 | Stefan Kalinowski | Niezrzeszony | POL-380 |
4 | Michał Wieszok | Niezrzeszony | Blue Marlin |
5 | Tomasz Knasiecki | BKŻ Bydgoszcz | POL-24 |
6 | Grzegorz Stępkowski | PASAT | POL-18 |
7 | Dariusz Kozłowski | PASAT | 71 |
8 | Grzegorz Wałęsa | Niezrzeszony | POL-38 |
9 | Filip Drużkowski | BKŻ Osielsko | 53 |
10 | Sławomir Szymkowicz | Niezrzeszony | Sagitarius |
Po godzinie 15 odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów i upominków ufundowanych przez patrona regat.
Komandor OŻ PTTK Pasat Mariusz Sulewski podziękował sponsorom współorganizatorom oraz komisji regatowej za organizację regat, a uczestnikom za bezpieczną i sportową rywalizację. Komandor KŻ WIND Wiesław Gancarek zaprosił wszystkich żeglarzy na kolejną 23 edycję Regat Pamięci w przyszłym roku na przystań w Romanowie. Swoje wsparcie dla kontynuowania tradycji upamiętnienia zmarłych żeglarzy corocznymi regatami zadeklarowali również Prezes ENEA Nowa Energia Krzysztof Czaban oraz Prezes Kujawsko Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Katarzyna Domańska. Zatem do zobaczenia na kolejnych Regatach Pamięci, oby tylko lista odczytywanych się nie wydłużała.
W dniu 24 października 2009 roku w świetlicy klubowej w Pieczyskach liczne, pomimo niesprzyjającej jesiennej pogody, grono członków i sympatyków WKŻ Pasat oficjalnie zakończyło sezon nawigacyjny 2009.
Komandor WKŻ Pasat Andrzej Krupski podziękował aktywnym członkom Klubu za zaangażowanie w działalność Klubu. Dyplomami i symbolicznymi upominkami wyróżnieni zostali Kol. Kol.:
Agnieszka Przepierska
Zdzisław Skorupski
Mieczysław Bartnik
Piotr Lawer
Romuald Galor
Jolanta Smiegel
Bogumił Smiegel
Ignacy Marzecki
Marek Czerwiński
Marcin Łażewski
Mariusz Sulewski
Wszystkim wyróżnionym, jak również tym, którzy z jakichkolwiek przyczyn nie zostali imiennie wyróżnieni, a angażowali się w działalność Klubu serdecznie dziękujemy.
Komandor Klubu poinformował również o przyznaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki WKŻ Pasat Honorowej Odznaki „Za Zasługi dla Turystyki”.
Nie zabrakło również niespodzianki dla obchodzącej w dniu zakończenia sezonu urodziny Kol. Marty Kossakowskiej oraz niedawnej solenizantki Kol. Ireny Biernackiej.
Po części oficjalnej członkowie i sympatycy Pasatu biesiadowali w klubowej świetlicy. Niestety padający deszcz nie pozwolił na rozpalenie ostatniego w tym sezonie ogniska.
3 sierpnia 2019 zakończyliśmy młodzieżowe obozy żeglarskie „Wakacje pod żaglami”.
Odbyły się dwa turnusy, podczas których wachty szkoleniowe zdobywały wiedzę i umiejętności do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego, a wachty turystyczne doskonaliły swoje umiejętności pływając pod czujnym okiem kadry instruktorskiej po Zalewie Koronowskim. Łącznie w obu turnusach uczestniczyło 29 młodych adeptów żeglarstwa (15 – I turnus, 13 – II turnus). Oprócz nauki i wypoczynku podczas obozów odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji Wodnej, podczas którego uczestnicy dowiadywali się o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Komendantem obozów był kol. Krzysztof Laskowski, a kadrę instruktorską stanowili: Mariusz Sulewski, Rafał Walkowiak, Romuald Galor oraz Tomasz Rzęski. Egzaminy na patenty żeglarskie przeprowadzone przez Komisję Egzaminacyjną PZŻ jak co roku potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia. Świeżo upieczonym żeglarzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego żeglarskiego rozwoju i wielu udanych rejsów.